Kadastronun Yanlışlığı Düzeltmek için Cins Değişikliği

İdari Yoldan Cins Değişikliği 

Kadastro çalışmaları sırasında “kerpiç ev” olarak tahdit ve tespit görmüş bir taşınmazın cinsinin, aslında “Kagir ev” olduğu iddia ediliyorsa; kadastro çalışmaları öncesine ait bu evin “Kagir ev” olduğunu gösterir bir belge ibraz edilebiliyorsa, parselin türü, ilgilisinin muvafakati ile 1458 sayılı genelge gereğince düzeltilebilir. Ancak böyle bir belge getirilemiyorsa, idari yoldan parselin türü(cinsi) düzeltilemez.

Bu parselin cinsinin “Kagir ev” yapılabilmesi için, yapacak olan kişinin, belediyeden ya da il özel idaresinden bu doğrultuda belge getirmesi gerekir. İşlem, 2010/4 sayılı genelgede anlatıldığı üzere, yapılı iken yine yapılı hale gelen cins değişikliği işlemi şeklinde gerçekleştirilmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz