Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olur?

 

Kanunen sunulan haklar neticesinde kadınlar erken emekli olması mümkün gözüküyor. Çalışma koşullarının değişmesi, ilerleyen yaş ve farklı sosyal imkanların oluşması, kişiyi doğrudan emeklilik sürecine itebiliyor. Zamanla yorulan kişiler, bu açıdan emeklilik sürecine girmeyi talep edebiliyorlar. Günümüzde yapılan düzenlemeler ile emeklilik için hem erkeklerde hem de kadınlarda belirli bir yaş sınırı zorunlu tutuluyor. Ancak buna rağmen kadınların erken emekli olma şansları mevcut. Peki, kadınlar nasıl erken emekli olur?

Çocuk Sahibi Olan Kadınlara Erken Emeklilik

 

Geçmişte yapılan düzenleme, kadınlara erken emeklilik imkanı yaratıyor. Ancak burada önemli bir husus mevcut denilebilir. Hamilelik ve doğum sonrası süreçte iş hayatından uzak kalan kadınlar, bu süreleri prim olarak ödeyebiliyorlar. Tabi çalışma şartlarının hali hazırda yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Çocuğun doğumu ve büyümesi gibi süreçlerde işine ara vermek zorunda kalan kadınlar, bu süre zarfındaki primlerini toplu bir biçimde ödeme şansına sahipler. Nitekim bu sürenin ödenmesi, dolaylı yoldan erken emeklilik kapısını açıyor. Zira primlerin ödenmemesi halinde sadece çalışılan süre zarfı için emeklilik süreci hesaplanıyor. Bu da daha geç emekli olunması anlamına gelebilir.

Doğum Borçlanmasından Yararlanın

 

Eğer çocuk sahibi olmadan önce düzenli bir işiniz olduysa ve akabinde çocuk nedeniyle işe ara vermek zorunda kaldıysanız doğum borçlanması hakkınızı kullanabilirsiniz. Sadece doğum kaynaklı çalışmadığınız birkaç yıllık sürenin primi kaldı ve bu süreyi de çalışmakla doldurmak istemiyorsanız hamilelik sürecinin primini ödemeniz mümkün.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz