Kagir Yapı ve Bina Nedir?

Kagir Yapı Nedir? 

Kagir yapı teknoloji gelişmeden önceki dönemlerde kullanılan ve ana yapı malzemesi taş olan yapılara denmektedir. Bu yapılar taş ve harç vasıtası ile yapılmaktadır.
Bu kagir yapı binaların tercih edilmesinin nedeni bu kullanımdan önce ağaç binaların tercih edilmesi ve bunların yüksek yangın riski taşımasından kaynaklanarak bu tercih yapılmıştır.

Günümüzde yaylalarda ve meralarda hala kullanılsa da teknolojinin gelişimi ile beraber yerini çelik konstrüksiyon ve beton uygulamalar almıştır.

Ağaç evler yapılır iken de kagir ev kullanılmaktaydı ancak zamanın önde gelenleri kagir ev yaptırmalarına rağmen birçok halktan insan bunu yaptırabilecek güce sahip değildi. Kagir evler kışın sıcak, yazın da soğuk olma özellikleri sayesinde çok fazla ön plana çıkmıştır. Bu yapılar neredeyse ısı kaybının sıfıra indiği sistemlerdir.

İçeriden dışarıya dışarıdan da içeriye ısı geçişi çok az olmaktadır. Bu da ağaç evlere göre ne kadar insanlık adına yararlı olduğu net bir şekilde görülebilmektedir. Bu binalara yapısı bakımından döşemeleri ahşap seçildi ise yarım kagir, betonarme seçildi ise de yığma kagir yapı denilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz