KAKS’a Dahil Olmayan Alanalar

 

KAKS, kat alanı sayısı olarak bilinmekte olup, bir yapının katlar arasında ki imar parseli oranından elde edilen sayıya denmektedir. KAKS’da önemli olan konulardan birisi de KAKS’a dahil olmayan alanlar nerelerdir olup, bu konu hakkında sizler için detaylı araştırmalarda bulunduk.

 

KAKS’a Dahil Olmayan Alanalar Nerelerdir?

 

Bir yapı yapılmadan önce arsanın üzerine yapılacak olan bina yani inşaatın kesin alanlarının hesabı yapılmaktadır. Yapılan binanın katlarındaki alanların toplamının parsel oranından elde edilen rakama KAKS sayısı elde ediliyor. KAKS değeri ise belediyeler tarafından verilmekte olan İmar Durum Belgesi içerisinde yer almakta olup, bu şekilde de öğrenile bilinir. Peki, imar planlarına göre genel anlamda KAKS’a dahil olmayan alanlar nerelerdir inceleyelim.

  • Teras çatılar, tabii veya tesviye zemine oturan avlular çatı bahçeleri, kanopiler, giriş saçakları, binaya bitişik veya ayrık bir veya birden fazla kenarı açık olan arkatlar, sundurma gibi üstü hafif malzeme ile örtülü bir veya birden fazla kenarı açık olan ve her bir bağımsız bölümle irtibatlı zemin terasları, bahçe ve istinat duvarları gibi bölgeler KAKS’a dahil değildir.
  • Yüzme havuzları, çocuk oyun alanları, atlama kuleleri, kameriyeler, pergolar, üstü sökülür veya takılır alanlar, kenarları cam paneller ile kapanmış olan yerler KASK’a dahil olmayan alanlar olarak belirlenmiştir.
  • Ticari şekilde kullanılmayan kreşler, çocuk bakım yerleri, bodrum katlara yapılan otoparklar, açık otoparklar, yapıya ait ibadethaneler, eğitim alanları gibi yerler KAKS’a dahil değildir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz