Kal Davası Ne Demek?

İnşaatın kal’i davası ya da halk arasında bilinen ismi ile kal davası taşınmaz malların temelinden kaldırılması ve sökülmesi gibi amaçlarla açılan davalardır. Açılan davanın sonucunda taşınmaz üzerinde hiçbir izin alınmaksızın yapılan değişikliklerin yıkım işlemleri yapılabilmektedir.

Kal davası için yetkili olan mahkemeler davaya konu olan taşınmazın adresinin bağlı olduğu mahkemeler olarak kabul edilmektedir. Davayı açma hakkı tartışmalı binanın üzerine inşa edildiği arsa sahibi olurken davalı olan taraf ise inşaatı gerçekleştiren kişi ya da kişilerle binada oturanlardır. Dava sonucunda verilen karara taraflar uymak zorunda olup binanın yıkılmasına mahkeme karar verilirse bina sakinlerinin binayı boşaltarak yıktırmaları gerekmektedir. İnşaat sahibinin inşaata rızası olmaması durumunda ecrimisil talebinde bulunulma hakkı da vardır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz