Kamu Konutları İçin Uygulanan Yararlanma Süreleri Uzatıldı!

KHK/694 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname bugün itibari ile Resmi Gazete ‘de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yeni kararname ile beraber kamu konutlarında uygulanan yararlanma süresi uzatılmış oldu. Kararnameden önce 1 yıl olarak belirlenen bu süre kararname kapsamında 10 yıla çıkarıldı.

Terörle Mücadele Kanunu içerisinde yer alan 21. Maddenin birinci fıkrasının B bendinde yer alan birinci ve ikinci cümlelerin içeriğinde değişiklik yapıldı. Yapılan yeni değişiklikler ile beraber yurt içinde ya da yurt dışında yer alan kamu konutlarından yararlandığı esnada malul olanların kendileri herhangi bir kira bedeli ödemeden bu konutlarda 10 yıl boyunca oturmaya devam etme hakkı kazanacak. Düzenlemeden önce bu yararlanma hakkı 1 yıl ile sınırlandırılıyordu.

Madde 86-

17/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin birinci ve ikinci cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Yurt içinde veya yurtdışında kamu konutlarından yararlanmakta iken malul olanların kendileri, ölenlerin aylığa müstehak dul ve yetimleri, 9/11/1983 tarihli ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununda gösterilen özel tahsisli konutlarda oturanlar hariç olmak üzere, herhangi bir kira bedeli alınmaksızın on yıl süreyle kamu konutlarından yararlanmaya devam edebilirler.

Kamu konutundan çıkacaklar ile kamu konutundan yararlanmayanlar ve özel tahsisli konutlarda oturanların istekleri halinde ikametgah olarak kullanacakları yurtiçindeki taşınmazın kira bedeli on yıl süre ile Devletçe karşılanır, ancak kamu konutlarından kira ödemeksizin yararlanılan süre, kira yardımından yararlanılan süreden düşülür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz