Kamu Lojmanları Nasıl Satılacak

Mülkiyeti devlete ait olan ancak kullanılmadığı için boş duran, sürekli olarak bakım ve tadilat masrafı çıkaran ya da ekonomik bina ömrünü tamamlayan kamu lojmanları için satış kararı çıktı. Lojman satışı Maliye Bakanlığı denetiminde yapılacak.

Her bakanlık kendisinin kullanımına ayrılan lojmanlar için satış kararını kendi verecek ve satılacak olan lojmanları Maliye Bakanlığına bildirecek. Maliye Bakanlığı satılmasına karar verilen lojmanları son bir kez inceleyecek ve onay vermesi durumunda kamu lojmanları ihalesi düzenlenerek satışlar yapılacak.

Lojmanda Oturan Memura Öncelik Tanınacak

Lojman satışı konusunda lojmanda oturan memura satın alma önceliği tanınacak. Yine kendi oturduğu lojmanı satın almak isteyen memura yönelik olarak yüzde 10 indirim uygulanacak. Satışa konulacak olan kamu lojmanları için önce satış ilanı verilmeden konutta oturan memura bilgilendirmede bulunacak.

Konutta oturan memur konusu satın almak istiyorsa aynı zamanda yüzde10 ekstra indirim yapılacak. Bakanlıkların bildirdiği satış listesinde yer alan ve içerisinde oturduğu kişi tarafından satın alınmak istenmeyen konutlar ihale yolu ile elden çıkarılacak.

Öncelikli Alım Hakkı Konutta Oturana Verilecek

Öncelikli alım hakkı lojmanda oturan kişilere verilecek. Bu kişilerin lojmanı satın alma kararı vermeleri durumunda satış işleminin tamamlanmasının ardından 5 gün içerisinde satılan lojman, satışta olan lojman listesinden çıkarılacak. Kalan konutlar için ise Maliye Bakanlığı ihale yapacak ve satış işlemleri için valilikler görevlendirilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz