Kamulaştırılmış Bilirkişi Raporu

 

Kamu yararının gerektiği bazı haller için özel ve gerçek tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan bazı taşınmaz mallar için, kamu tüzel kişileri ve devlet için kamulaştırılması yapılacak işlemleri, taşınmaz malın ve irtifak hakkının idare adına tescili, kamulaştırma bedelinin hesaplanması, kullanılmayan taşınmaz malın ise geri alınması, idareler arasında olan taşınmaz malların devir işlemleri ve karşılıklı yükümlülükler bulunan bunlara dayalı olan uyuşmazlıkların çözüm usul ve yöntemlerini düzenleyen kanun esaslarına göre, kişilerinkamulaştırma bilirkişi raporu itirazhakkı bulunuyor. Bilirkişiler, taraflar ve diğer ilgililerin beyanını da dikkate alarak 11. Maddedeki esaslar doğrultusunda taşınmaz malın değerini de belirten bilirkişi raporu15 gün içinde mahkemeye verirler.

 

Kamulaştırma bedelinin tespiti esasları

 

Madde 11- (Değişik 24/4/2001-4650/6 md.) 15. Madde uyarında oluşturulacak bilirkişi kurulu, kamulaştırılacak taşınmaz mal veya kaynağın bulunduğu yere mahkeme heyetiyle, hazır olarak bulunan ilgilileri de dinledikten sonra taşınmaz olan mal veya kaynağın; cins ve nevini, kıymetini etkileyebilecek bütün unsurlar ve nitelikler ve her unsurun ayrı ayrı değerini, yüzölçümünü, varsa vergi beyanını, arazilerde taşınmaz mal veya kaynağın kamulaştırma tarihinde olan şartlar ve mevkiiye göre ve olduğu gibi kullanılması halinde getireceği net gelirini, kamulaştırma tarihindeki resmi makamlarca yapılmış kıymet takdirlerini, arsalarda, kamulaştırma gününden olan önceki özel amacına olmayan emsal satışlara göre satış değerini, bedelin tespitinde etkili olacak diğer objektif ölçüleri, yapılarda (2) resmi birim fiyatları ve yapı maliyet hesaplarını ve yıpranma payını kamulaştırma bedelinin tespiti esaslarındandır.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz