Kamulaştırma bir bölgede ihtiyaç duyulan kamu adına ortak kullanım için ayrılacak olan alanların belirlenmesi işlemine denir. Bu bölgeler belediyelerin denetimine geçer. Kamulaştır

Kamulaştırma Nedir Nasıl Yapılır?
Kamulaştırma bir bölgede ihtiyaç duyulan kamu adına ortak kullanım için ayrılacak olan alanların belirlenmesi işlemine denir. Bu bölgeler belediyelerin denetimine geçer. Kamulaştırma hizmetleri insanların yararına olmaktadır. Bu işlem o bölgenin gelişimi ve kalkınması için çok önem arz eden bir işlemdir. Bu projeler imarda uygulanması gereken şekillerde uygulanır ve bazı durumlarda özel mülkiyet alanlarını da içine alır. 
Özel mülkiyet alanlarının içine alması durumunda mağdur olan özel mülkiyet sahibine belirli bir miktar ücret ödenmek zorundadır. Ancak belli bir bölümü alınacak ise o kişinin tarlası imara açılır ve parselasyon işlemi yapılır. Devletin kanunlarında belirli olan % 40 lık kısmı özel mülkiyetlerde kamulaştırma için kullanılabileceği ibaresi bulunmaktadır. 
Kamulaştırma işlemi özel mülkiyetlerden pay alıyor ise bu durumda kesinlikle özel mülkiyet sahibi mağdur edilmez. Kamulaştırma birçok alanda yapılabilmektedir. Fakat uygulanamadığı daha önce imar alınmış ve özel mülk olan bir konut inşa edilmiş ise bu bölgelerde kamulaştırma yapılmaz. Ancak herhangi bir konut yapılmadı ise ücreti ödenerek kamulaştırma yapılabilmektedir. 
2942 sayılı kanunun 1. Maddesi gereğince araziler, kaynaklar ve kat mülkiyetine kayıtlı bağımsız bölümlerde belediyelerin kamulaştırma yapma hakları bulunmaktadır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.