Kamulaştırma Yaparken Ağaç Bedelleri Hesaplama

Kamulaştırmada en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi kamulaştırılan alanın ya da nesnelerin değer tespitinin yapılmasıdır. Genellikle tarımsal arazilerde kamulaştırma yapılırken içindeki ağaçların da kamulaştırılması gerekir. Bunun içinde araziye ek olarak bu ağaçların da belli bir değeri bulunmaktadır. Tarım arazilerinin eden değeri daha çok elde edilen gelire oranla hesaplanmaktadır. Bu nedenle de tarım arazisi üzerinde yer alan bitki türü önemli bir kriterdir. Üzerinde ekili olan ya da var olan bitki türüne ya da ekine göre arazinin değerini belirlemek mümkündür. Ancak bazı arazilerde seyrek halde ağaçlık alanlar görülebilmektedir. Bu durumda da farklı bir değer hesaplamasına gerek duyulmaktadır.

Tarım Arazilerinde Farklı Bahçelerde Farklı Değer

Tarım arazilerinde yer alan ağaç sayısı bahçe olabilecek kadar çok olmadığında çıplak toprak değerinin üzerine eklenerek arazi bedeli belirlenmektedir. Ancak bahçe olarak kullanılmış olan alanlarda ağacın türü, yaşı gibi farklı etkenler değeri etkilemektedir. Buna ek olarak cinsine göre ağacın değeri de değişmektedir. Bu nedenle de bazı tarım arazilerinde çiftçilerin farklı ağaç türlerine ağırlık verdiği görülmektedir. Hem teşvik amacıyla hem de yeşil alanı arttırma amacıyla yapılan çalışmalarda pek çok kişi ağaçlandırma çalışmalara katılmış durumda.

Cinsine göre ağacın değer kazanması ya da kaybetmesi, bölgesel etkenler vs. gibi nedenlerden dolayı farklı cins ağaç türleri de çoğunlukta yer alabilmektedir.
Kamulaştırmada yer alan ağaç bedellerinde meyve verme yaşı, cinsi, kaç yıllık olduğu, hangi yıllarda verim alınabileceği ve elde edilecek gelirler belirlenebilmektedir. Buna göre hem arazinin değeri hem de kamulaştırılacak ağaçların değerleri hesaplanabilmektedir. Bu tür durumlarda daha çok ziraat mühendisleri ağacın cins ve diğer bilgilerini hesaplamak için görev alabilmektedirler. Burada dikkat edilen olan nokta şudur: bir ağacın çok yaşlı olması değerinin artması için bir ölçüt değildir. Değer kazanmasına neden olan verimi ve elde edilen gelirdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz