Kamulaştırma sırasında mal sahibi geri alma hakkı kamulaştırma da bedelin kesinleşmesinden itibaren 5 yıl içerisinde kamulaştıran alanda bir işlem yada tesis olmadığı zaman doğmaktadır. İşte detaylar…

Kamulaştırmada mal sahibinin geri alma hakkı nedir?

Kamulaştırmada mal sahibinin geri alma hakkı kanun kapsamında yer alıyor. Bu bakımdan kamulaştırma bedeli kesinleştiği günden itibaren 5 yıl içerisinde kamulaştırılan alan içerisinde bir tesis yapılmamasında mal sahibi taşınmazı geri alma hakkına sahip oluyor. Ancak mal sahibi geri alma hakkı kamulaştırma bedeli aldığı gün ile beraber işleyecek faizin de ödenmesi halinde gerçekleştirebilir.

Kamulaştırmada mal sahibinin geri alma hakkı için iki şart bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, kamulaştırma bedeli kesinleşmesi olurken, diğeri ise kesinleşmeyi takip eden 5 yıl içerisinde kamulaştırma yapan idarece yada kanun gereğince devir ile tahsis yapılan idarece bir işlem yada tesisatın olmaması yada uygun amaca tahsis edilmeyip boş bırakılma şartıdır.

Mal sahibi ise bu şartlara uygun taşınmazını geri almak için geri alma hakkına sahip olup başvuruda bulunacağını belirtelim. Yinede birçok sorun çıktığını ve hukukçudan destek alınması gerektiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz