Kamulaştırmada Trampa

Trampa (Takas) Nedir?

Kamulaştırmada trampa yani takas işlemlerinin belirtilmiş kanunlar çerçevesinde nasıl yürütüldüğünden bahsetmeden önce, trampanın genel tanımını yapmakta fayda vardır. Trampa, Bir gayrimenkulün maliki ile başka bir gayrimenkulün maliki ile anlaşma sonucu takas edilme işlemine denmektedir.

Kamulaştırmada Trampa ( Takas ) İşlemleri

Kamulaştırmada trampa akitlerin alacaklılarına borçlarını iki tarafada yüklemesidir.. Tarafların üstlendiği borç, değişiklik yapılan menkul, eşya, ziynet menkul ise zilyetliğin teslim edimi, şayet bir taşınmaz gayrimenkul ise tapu siciline tescili ile mülkiyet hakkının devrini gerçekleştirmektedir. Bu sebeple Borçlar Kanununun 232. bendinde “Satım hükümleri trampa da da işleme koyulur. Bu durumda, trampa yapanlardan her biri, taahhüt ettiği herhangi bir menkul veya gayrimenkule nazaran satıcı ve kendisine verilmesi taahhüt olan şeylere göre alıcı hükümde tutulur” denilmektedir. Bu sebeple trampa işleminde her zaman karşılıklı olarak taraflar hem satıcı hemde alıcı durumundadır.

Devlet trampaya sık sık başvurmaz. Bu şekilde trampa yaparak mal edinme ve takas yöntemi genel anlamda devlet için zararlı bir durumdur. Devlet bir yandan mal edinirken aynı zamanda mal kaybetmektedir.

Devlet trampa yani takas yolu ile de gayrimenkul sahibi olabilmektedir. Belediyeler, kamu hizmetinde kullanılmayan gayrimenkul veya mallarını, bir gayrimenkulün gerçek malikleri veya tüzel hukuk malikleri ile takas edebilmektedir. Ayrıca farklı kamu kuruşları veya kurumlarının arasında da trampa yolu ile söz konusu kamu kuruşu ve kurumlar mal sahibi olabilmektedirler. Trampa ile mal sahibi olma yöntemi, devletin çok fazla yaptığı bir yöntem olmamaktadır. Trampada devlet mal sahibi olduğu gibi, mal kaybı da yaşamaktadır.

Kamulaştırmada trampa sistemi ise, kamulaştırılacak gayrimenkulün para bedeli yerine, devlet hazinesinde bulunan bir mal ile takas edilmesine denmektedir. Bunun bazı durumlarda devlet için avantajı söz konusudur.

Örneğin kamulaştırma bedeli 10 TL olarak hesaplanan bir malın, gerçek piyasa değeri 20 TL’dir. Eğer malın maliki kamulaştırma bedeline itiraz ederse %40 oranına kadar bir kamulaştırma bedeli olabileceğinden devlet buraya en yakın yer ile trampa yolunun tercih edebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz