Kamulaştırmaya İtiraz Süresi ne Kadar?

İstimlak, kamu yararına hizmet edecek özle durumlarda özel kişilere ait olan gayrimenkullerin kamulaştırılması gerçekleştiriliyor. Özel mülkiyet de olsa bu alanların kamulaştırılması resmi olarak yapılmaktadır. Bu istimlak kararına kişilerin elbette itiraz hakkı var ve gerekli mercilere başvurularını yaparak itirazlarını gerçekleştirebiliyorlar. Bu itiraz süresi ve süreci nasıl işliyor, ya da itiraz için neler yapmanız gerekiyor, dilerseniz bunlara göz atalım.

İstimlak Kararına İtiraz iki Şekilde Yapılabiliyor

Size ait olan gayrimenkulun istimlak kararını öğrendikten sonra gerekli itirazı yapabiliyorsunuz. Bu aşamada iki farklı durum ile karşılaşıyoruz ve itiraz sürecini de bizlere belirliyoruz. Bu iki farklı durum ise aşağıdaki gibidir.

* Söz konusu itiraz kamulaştırılma için yapılacaksa 1 ay içerisinde idare mahkemesine gerekli belgeler ile birlikte itirazlarınızı yapabiliyorsunuz. Bu süre sona erdikten sonra herhangi bir şekilde itirazınız kabul edilmiyor ve 1 ay, yeterli bir süre olarak karşımıza çıkıyor.

* Eğer itiraz edeceğiniz durum kamulaştırma bedeli ise bu aşamada yine sizlere 1 ay gibi uzun bir zaman dilimi veriliyor ancak bu kez Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmanız belirtiliyor.

İtirazlarınız ne şekilde yön bulur, ya da ne şekilde sonuçlanır bunu bilmiyoruz ancak farklı adreslerde bu itirazların genellikle kamulaştırmadan yana olduğu ortaya çıkıyor. Şansınızı denemenizde fayda var diye düşünüyoruz çünkü mahkemenin vereceği karar ile birlikte belki de kamulaştırılma ertelenir ya da geri çekilme kararı alınır.

İlk 30 Gün İtiraz İçin Çok Önemli

30 gün içerisinde ilgili kurumlara yapacağınız başvurular, daha doğrusu sunacağınız dilekçeler ile birlikte süreç başlıyor ve bu süreçte profesyonel bir isimden yardım alarak işi daha kolay hale getirebilirsiniz. Dilekçe örneği ve ilgili belgelere sizler de site içi arama ile daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz