Ulaştırma ile Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi için hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunu duyurdu. 45 km kanalın 18,5 kmsi Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere barajından geçiyor. 7 yıl sürecek olan bu kanalın proje maliyeti ise 75 milyar TL olarak açıklandı.

Kanalın tamamlanması ile beraber Küçükçekmece Gölü’nün Marmara Denizi’nnden ayıran kara parçasının ise 1 km açılacağı ifade edildi. Son günlerde gündemde yer alan Kanal İstanbul projesi ÇED raporunun ilk aşamasında kamuoyuna sunuldu.

İnceleme ile Değerlendirme Komisyonu ise 28 Kasım günü yapılan toplantıda raporu değerlendirdi. Üçüncü aşama ile hazır olan ÇED raporu ardından bakanlığa sunuldu. Böylelikle rapora gelen eleştiriler için düzenlemeler yapılacak ve Nihai ÇED raporu hazırlanacak.

KANAL İSTANBUL NEDEN ÖNEMLİ?

Kanal İstanbul projesi neden gerekli sorusuna hemen cevap verelim: Dünya’daki ekonomik faaliyetlerin her an artış sağlaması ile beraber İstanbul Boğazı’ndan gelen gemi sayısının da bunlara kıyasla arttığını söyleyebiliriz. Yıl içerisinde ortalama 50 bin adet gemi geçiyor. Boğazın en dar yeri ise 698 metre ile doğal bir su yolu oluyor. Kanal İstanbul bu bakımdan birçok konuda önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz