Kanal İstanbul Projesi Hakkında Merak Edilenler

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında ‘çılgın proje’ olarak duyurduğu Kanal İstanbul projesi Karadeniz ve Marmara’yı birleştirecek. 5 yılda tamamlanması hedeflenen projenin güzergahı belli oldu. Projenin güzergahı ile ilgili merak edilen, kafaları kurcalayan birkaç sorunun cevabı biliniyor.

60 Milyar TL Değerinde Yatırım

Kanal İstanbul projesi; Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergahta inşa edilecek. 5 yılda tamamlanması planlanan, “İstanbul’u kurtaracak proje’’ 60 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek. Yapım aşamasında  ülkemizin ekonomisine üretim alanında çalışmak için yaklaşık 5000 kişiye imkan sağlayacak.

Kanal İstanbul Projesi Kaç Kilometre Uzunluğunda?

Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terko Gölü’nün doğusunu takip eden Kanal İstanbul projesinin uzunluğu yaklaşık 45 kilometre olacak.

Kanal İstanbul Projesinin Güzergahı Nedir?

Kanal İstanbul projesine en uygun olduğu düşünülen güzergah; Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlıyor olup, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam ediyor. Daha sonra Sazlıbosna Köyü’nü geçip, Dursunköy’ün doğusunda Karadeniz’e ulaşıyor.

Kanal İstanbul Projesi 3. Havalimanına Yakın mı?

Kanal İstanbul ile yapılması planlanan Karadeniz Konteyner Limanı, Kanal İstanbul’un kuzey girişinin doğusunda yer alacak olup, ayrıca dünyadaki en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Yeni Havalimanı sınırında yer alacak.

Kanal İstanbul Projesi Kaç Yılda Tamamlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında duyurulan projenin, beş yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz