Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak Başbakan olduğu dönemde gündeme taşınan Kanal İstanbul Projesi için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Konu hakkında b

Kanal İstanbul Projesi Sayesinde Türkiye Yeni Marka Haline Gelecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak Başbakan olduğu dönemde gündeme taşınan Kanal İstanbul Projesi için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Konu hakkında bizzat açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “çılgın proje” olarak anılan bu projenin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak projenin başarı ile tamamlanmasının ardından yeni bir marka değeri kazanacağını vurguladı.
Yeni Finansman Modeli Gerçekleştirilecek 
Dünyanın en büyük projelerinden biri olarak dikkat çeken Kanal İstanbul projesi için hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce yeni bir finansman modeli geliştirileceği açıklanmıştı. Karma finansman yöntemi kullanılacağı duyurulurken kanal projesinde ilk olarak köprülerin inşasına başlanacağını belirtilmişti. Bütünleşik bir proje olarak Kanal İstanbul Projesi için kanal projesinin kesinleşmesi ile beraber üzerinden geçecek olan demiryolu, karayolu ve köprülerin inşasına eş zamanlı olarak başlanacak. Projede toplam 4 ya da 5 köprüye verilecek. 
Toplam 15 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak 
Projenin yaklaşık 15 milyar dolar gibi bir yatırım maliyeti olacak gibi görünürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise projenin hem turizm hem de lojistik anlamda İstanbul’a çok büyük değer katacağını belirtti. Erdoğan Panama Kanalı ve Süveyş Kanalı gibi büyük kanalların dünya için ne kadar önemli olduğunu hatırlatarak İstanbul’da yapılacak olan kanalında Türkiye’ye dünya çapında böyle bir değer katacağını vurguladı. Proje ilk olarak 2011 yılında açıklanmıştı ancak hala ihale aşamasına gelinemedi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.