Kanal İstanbul Çalışmasında Son Durum Ne?

 

Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak tarafından Kanal İstanbul çalışması ne durumda konusu üzerine açıklamada bulundu. “Kanal İstanbul ile ilgili proje çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bu proje kapsamında Karadeniz’de lojistik merkez ve konteyner yük limanı, Küçükçekmece içinde de bir yat limanı planlamaktayız” dedi.

KGM’de düzenlenen “Karayolu 4. Ulusal Kongresi ve Sergisi”nin 2. gününde, “Karayolu Ulaştırması ve Diğer Ulaşım Modları ile Entegrasyonu” oturumu gerçekleştirilmesi üzerine Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalar geldi.

 

Kanal İstanbul Projesinde Sona Gelindi!

 

Anadolu Ajansının haberine göre Erol Çıtak tarafından yapılan açıklamada; “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli‘nin ihalesini YİD modeliyle 2019’da gerçekleştireceğiz. 2019 yılının sonunda, mevcut Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu’nu Sabiha Gökçen Havaalanı’na bağlamayı planlıyoruz. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattı 2019’un sonunda, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2020 sonunda tamamlanacak. Bu hatlar 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile de entegre olacak. 44,7 kilometre uzunluğunda Karadeniz ile Marmara’yı birleştiren boğaza alternatif bir su kanalı olacak Kanal İstanbul Projesi’ni de diğer ulaşım modlarının bağlantılarını planlayarak gündeme aldık. Onunla ilgili proje çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bu proje kapsamında Karadeniz’de lojistik merkez ve konteyner yük limanı, Küçükçekmece içinde de bir yat limanı planlamaktayız.”

Çıtak, kent içi raylı sistemler üzerine çok ciddi yatırımlar yaptığını belirterek hedeflerinin 2023 vizyonu olduğunu ve raylı sistem ile 490 km hat tamamlamasının yapılmasın üzerine çalışmalarımız bulunuyor dedi.

 

Amacımız Kara Yollarındaki Yükü Hafifletmek

 

Karayolları Genel Müdürü olan Abdulkadir Uraloğlu tarafından da konuyla ilgili açıklama geldi. Ulaştırma hizmetlerinin sürdürülebilmesi için entegre sistemlere ihtiyaç duyulduğu belirtti. Kanal İstanbul projesi ile ilgili olarak da modlar arası ulaşım kolaylığının sağlanması gerekir dedi. Uraloğlu’nun yaptığı açıklama; “Güzergâh boyunca tali noktaları, gelişen ulaşım sistemlerinde yoğunca kullanılan ücretlendirme sistemlerindeki entegrasyonu sağlamamız lazım. Artık bir şehir içindeki her ulaşım aracına tek kartla binebiliyorsunuz. Bunların hepsini yaparken de yeterince bilgilendirmeyi sağlayamazsak, amaçladığımız sonucu elde edemeyiz.” şeklinde gerçekleşti.

 

Demir Yolu Hedefimiz 2 Bin 498 KM

 

TCDD Genel Müdürü olan İsa Apaydın’da oturumdaki yerini alarak demiryolu hakkında bilgiler aktardı. Açıklamasına göre Türkiye’de demiryolu ağının 12 Bin 710 km olduğunu dile getirerek bu ağın 213 km’si Yüksek Hızlı Tren, 11 Bin 497’si ise konvansiyonel ağ olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz