Kanal İstanbul Projesini Kim, Nasıl Yapacak?

Geride bıraktığımız günlerde hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum özel bir toplantı ile 100 günlük icraat programının detaylarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna açıklanan programı detaylandıran Bakan Kurum özellikle de büyük bir merakla beklenen Kanal İstanbul açıklamaları ile oldukça dikkat çekti. Peki, Kanal İstanbul projesini kim, nasıl yapacak?

Kanal İstanbul Yatay Mimari Kullanılarak Yapılacak!

Kanal İstanbul projesinin 43 kilometre uzunluğunda olacağını açıklayan Bakan Kurum bu kanalın her iki tarafında birer şehir kurulacağını açıkladı. Bakan Kurum “Bu asrın projesi diyeceğimiz İstanbul’a ve ülkemize değer katacak çok önemli bir proje.

43 kilometre uzunluğundaki kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hâkim olduğu, 4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının ve üniversite alanlarının içinde her türlü eğitimin, araştırmanın, Ar-Ge çalışmasının yapılabileceği mekânlar, sosyal donatı anlamında, çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı aklınıza gelen ne varsa bunların da içinde barındırıldığı inşallah modern iki şehir kurma arzusundayız.” dedi.

Kanal İstanbul Yap İşlet Devret Mantığı ile Yapılacak

Döviz kurunda yaşanan son yükselişler nedeni ile projenin maliyeti de arttı. Kanal İstanbul proje maliyeti konusunda kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Bakan Kurum projenin yap işlet devret mantığı ile yapılacağını, bu sayede devlet kaynakları kullanılmadan yani bütçeye ek bir yük oluşturmadan yapılacağı müjdesini verdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz