Boğaz içi üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı, tam 13 ülkeden 24 enstitünün bulunduğu RISE projesinin ülkemizden tek partneri olduğunu duyurdu.

Avrupa coğrafyası kapsamında deprem risklerinin tam anlamıyla gerçek anlamda azalması planlanan dünya genelinde bir proje RISE (Real-time Earthquake Risk Reduction for a Resilient Europe) hali hazırda olan izleme sistemlerinden gelen anlık verilerden faydalanarak, yapılardaki yıkım risklerini azaltmaya destek verecek. Bunla beraber yeni metotlar geliştireceği de ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl Horizon 2020 kapsamında başlatılan, tam üç yıl içinde tamamlanması beklenen RISE projesi; erken uyarı, deprem sonrası kayıpların belirlenmesi gibi birçok başlıkta 13 ülkeden el birliğiyle bir çalışma sürdürülüyor.

Yer bilimciler, bilgisayar uzmanları ve mühendislerin dahil edildiği RISE projesi ekibinde Türkiye‘yi temsil eden Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Müdür yardımcısı ve deprem mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Şafak ve öğretim üyeleri Prof. Dr. Eser Çaktı, Prof. Dr. Ali Pınar, Doç. Dr. Ufuk Hancılar ve Dr. Öğretim Üyesi Karin Şeşetyan yer alıyor.

Türkiye’de özellikle İstanbul’da birçok sayıda tarihi bina ve yüksek yapılarda kurulan yapı sağlığı izleme cihazlarıyla bina titreşimlerini anlık olarak daima izlemekte oldukları söyleniyor. Bu bakımdan olası bir durumda hasarın ne kadar olduğu veya olmadığı anlaşılabiliyor. Ülkemizi böyle büyük bir projede temsil etmeleri cidden gurur verici.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz