Kapalı ihale usulü nedir ve nasıl gerçekleşiyor? Kanun kapsamında 2886 sayılı ihale kanununda bazı detaylar yer almaktadır. İşte kapalı ihale usulü hakkında merak edilenler…

Kapalı ihale usulü nedir?

Kapalı ihale usulü teklifleri yazılı bir şekilde gerçekleşiyor. Teklif ise bir zarf içerisinde yer alıp kapatıldıktan hemen sonra zarfın üzerine istekli olan kişinin kimlik bilgileri ve tebligata uygun bir açık adres yazılmakta. Bu zarf ise geçici bir teminat yada diğer belgelere ek olarak ikinci bir zarf içerisine konularak isteklinin yeniden ismi ve soyismi gibi açık adresi ve teklifin hangi iş grubunda yer aldığı yazılı olarak belirtiliyor.

Teklifler ise ilanda yer alan saate dek komisyon başkanlığına götürülüp teslim edilmek zorundadır. Bazen ise iadeli taahhütlü olarak gönderim yapılmaktadır. Yapılmış olan bu teklifler ise istekli kişilerin önünde açılarak uygulanır.

İhaleden sonra karara bağlama sırasında, tahmin edilmiş olan bedelden yüksek olmamak şartıyla, istekli olan kişiler tarafından teklif edilen bedel üzerinden en düşüğüne ihale oluyor. Kararlar komisyon başkan ve üyeleri ise imza atar ve durum hazır olanlara beyan edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz