Koronavirüs sebebi ile zor günler geçirirken bu süreçte birçok iş yerleri zorunlu olarak ve iş yapılamaması sebebi ile iradi olarak iş yerlerini kapatmak zorunda kalanlar oldu. Peki böyle bir durumda kalan kiracılar kira ödemelerini ne şekilde yapacak veya zorunlu ödeme şart mı? İşte detaylar…

Kapatılan böyle iş yerlerinin bu süre içerisinde kira ödeyip ödemeyeceğinin merak edilmesi üzerine “Kira sözleşmeleri iki tarafa da borç olarak bilinen bir sözleşmedir. Türk Borçlar Kanunu esasında kira sözleşmesi” yer alıyor.

Son gelen haberlerde ise salgından dolayı iş yerlerini kullanıma hazır halde olmaması sebebi ile idarenin kısıtlaması gibi nedenlerden kiracı kiralananı kullanamıyor. Kanun kapsamında taraflar tarafından öngörülmeyen veya öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durumdan borçludan kaynaklanmayan bir sebepten ötürü neler yapılabileceği açıklandı.

Salgında kira erteleme!

Bu bakımdan olağanüstü bir durum için şöyle bir açıklama geliyor: “Sözleşmenin yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını saklı tutarak ifa etmiş olursa borçlu, hâkimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı takdirde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Sürekli edimli sözleşmelerde borçlu, kural olarak dönme hakkının yerine fesih hakkını kullanır.”

Kiracı bu zor durumu ve salgından ötürü iş yerinin kapandığını ispat edebilirse, kirada mahkeme yoluyla beraber esneklik veya erteleme hatta salgın boyunca geçen süre zarfında kira ödememe kararı verilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz