Kapıcı Apartmanda Kaç Daireden Sorumludur?

Konut kapıcıları, apartmanın temizliği, güvenliği, servisi ve bahçe bakımı gibi işlerden sorumlu oluyor. Ve zorunlu olmasa da, kendisine konut tahsis edilebiliyor. Kapıcıya konut verilmiş ise, iş sözleşmesinin devamı süresince kendisinden herhangi bir kira bedeli talep edilmiyor. Sözleşmeye göre, kapıcı su, elektrik ve ısınma gibi giderler için ödemelere katılabiliyor.
Kapıcıların çalışma süresi Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde şu şekilde belirtiliyor;

Madde 7 — Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saattir. Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabilir. Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebilir. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.

Apartman Kapıcıları Kaç Daireye Bakabilir?

Kapıcıların, sorumlu olduğu daire sayısında bir sınır bulunmuyor. Apartmanda bulunan tüm dairelerden sorumlu tutuluyor.

Kapıcıların sorumlulukları, yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini yakmak ve ısısını ayarlayıp zamanında söndürmek, hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak, binanın ortak yerlerini ve tesislerin temizliğini sağlamak, demirbaşlar, araç ve gereçli düzenli bir şekilde bakımlı ve işler şekilde bulundurmak, kendisine ayrılmış olan konutu amacı dışında kullanmamak, korumak ve konuta kendisi ya da ailesinden gelecek zararları karşılamak, konutun güvenliğini sağlayacak önlemleri almak, belirlenmiş olan saatlerde servis hizmetlerini, çöpleri toplamayı, bahçe düzenlemelerini yerine getirmek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz