Kapıcılarda sigorta uygulaması başlatıldı. Kapıcı çalıştıran kişiler artık aylık sigorta prim belgesi vermeyecek. Bu bakımdan yıl içerisinde uygulanan 428 lira olan damga vergisini ödemek zorunda kalmayacaksınız. İşte detaylar…

SGK‘nın yayınladığı genelge ile beraber artık kapıcılarda sigorta uygulaması başlatıldığı görülüyor. Apartmanda veya sitelerde kapıcı çalıştıranların bundan böyle her ay ödemeleri gereken sigorta prim belgesine gerek kalmıyor. Bunla beraber yılda bir 428 liralık damga vergisi ödemekten de kurtuluyorsunuz.

Kapıcılarda kolay sigorta sistemi nasıl olacak?

SGK’nın sunmuş olduğu genelde ile beraber apartman yada sitelerde çalışan kapıcılar için nihayet sigorta uygulaması açıklandı. Konu hakkında geçtiğimiz yıl Mart ayında detaylar belli olmuştu. 1 Mart 2019 ile beraber kapıcılarda kolay sigorta dönemi başlatıldı.

Konut kapıcılarının bu sigorta uygulamasıyla beraber daha önceden olduğu gibi 4/a işçilerine hangi haklar tanınmışsa, aynı şekil faydalanacaklar. Apartman veya site yönetimleri ise e-sigorta üzerinden kolay işveren kapsamında yararlanacaklar. Bu kolay işverenlik içerisine dahil olmak istemeyenler ise normal sistem ile işlemlerini yapabilirler. Yinede kolay işverenlik kapsamına giren işverenlerin sonradan eski sisteme dönmesi mümkün değil.

Bu uygulama ile beraber kapıcı çalıştıran kişiler SGK’ya prim yada hizmet belgesi ödemek zorunda kalmıyor. Prim ile hizmet belgesi için aylık tam 35.70 TL alınmakta. Ancak kapıcı çalıştıran kişiler artık bu vergiyi ödemek zorunda kalmıyor. Böylelikle yıllık tam 428 lira olan damga vergisinden kurtuluyorlar..

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz