Kapıcı Kıdem Tazminatı Nasıl Hesabı Nasıl Yapılır?

Çalışan işçilerin belirli hakları bulunmakta olup bu haklardan biride kıdem tazminatı hakkıdır. İşçinin belirtilen süreler dahilinde çalışarak işten çıkarılması ya da emeklilik hakkı kazanarak işten ayrılması gibi durumlarda kıdem tazminatı alması gerekir. Kapıcı olarak çalışan kişilerin de kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. İşçiye işveren tarafından yapılan toplu ödeme olarak kabul edilen kıdem tazminatı hakkında kapıcı işçi olarak kabul edilmekte, işveren ise kapıcının hizmet vermiş olduğu binada yer alan kat maliklerinin tümüdür.

Kapıcının Kıdem Tazminatını Kim Öder?

Kapıcının kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olan kişiler apartmanın bağımsız bölüm malikleridir. Burada karmaşaya neden olan konu taşınmazı yeni alan maliklerin sorumlu tutularak tüm ödemeyi kendilerinin yapmasının istenmesidir. Oysaki sorumluluk malikliğin süresi ile eşit orantılıdır. Yani eski ev sahibi kıdem tazminatının ödendiği yıllar içerisinde kaç sene o taşınmazın sahibi ise o kadar sürelik yükümlülük eski ev sahibine ait olurken yeni ev sahibi de kalan süre için olan tutarı ödemekle yükümlüdür. Ancak ödemeyi yeni malik yapar ve eski malikten kendi payına düşen ödemeyi yapmasını ister.

Kapıcıya Kıdem Tazminatı Öderken Kiracının Sorumluluğu Var Mıdır?

Hayır, kesinlikle kiracının kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Çünkü kapıcının işvereni kat malikleridir ve kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü de işverene aittir. Kat sahibinin kıdem tazminatını ödemediği durumlarda ise kiracının sorumluluğu sadece kira bedeli kadar olarak kabul edilir ve kira ödemek yerine kapıcıya ödeme yaparak bu tutarı kiradan düşer.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz