Kapıcı Tazminatını Kimler Öder?

Çok katlı binalarda yaşanan en büyük sorunlardan biride kapıcı tazminatı ödemeleridir. Çünkü eski ve yeni kat maliklerinin yanı sıra ev sahibi ve kiracılar arasında da kıdem tazminatını kimin ödeyeceği konusunda çok sık tartışmalar yaşanmaktadır.

Kapıcı Tazminatı Nasıl Ödenir?

Binalarda bakım ve temizlik işlerini yürüten kapıcıların da pek çok hakkı bulunmaktadır. Bunlardan biride kıdem tazminatı hakkıdır. Kesintisiz olarak 1 yıllık çalışma süresini dolduran kapıcı kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama işleminde ise kapıcının çalıştığı yıl ve aldığı aylık ücret gibi temel kriterler kullanılarak ödenecek olan tazminat tutarı belirlenir. Belirlenen bu tutar banka üzerinden ya da elden ödenecek ise tutanak tutularak imza karşılığında işi bırakan kapıcıya ödenir.

Kapıcı Tazminatını Kiracımı Öder?

Kapıcı kıdem tazminatı için yaşanan en büyük sorunlardan biride bu tazminat bedelini ev sahibinin mi yoksa kiracının mı ödemesi gerektiğidir. Bilindiği üzere apartmanlarda toplanan kapıcı bedelini kiracılar ödemekte olup kapıcı tazminatı için ise böyle bir zorunluluk yoktur ve bu tazminatı ödeme sorumluluğu kat malikine yani ev sahibine aittir.

Kapıcı Kıdem Tazminatı Yeni Malik 

Ne yazık ki evinizi satın alalı bir gün olmuş dahi olsa bile kapıcının kıdem tazminatı yeni malik tarafından ödenmelidir. Ancak yeni ev sahibi bu tazminatı ödedikten sonra eski ev sahiplerine rücu hakkını kullanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz