Apartman kapıcılarının yıllık izni kaç gündür? Apartman kapıcılarının çalışma bakımından izinleriyle alakalı Konut Kapıcıları Tüzüğünde bulunan bilgiler doğrultusunda kapıcıların izin hakkı kaç gündür? Kapıcılar yılda kaç gün izin yapar?

Kapıcının yıllık izni kaç gündür?

Apartman kapıcısının çalışma koşullarıyla alakalı Konut Kapıcıları Tüzüğü’nde birçok bilgi bulunuyor. Sizlerinde bildiği gibi kapıcıların iş süresi haftalık en fazla 45 saat olarak belirtilmiştir. İş süresi ise kapıcının işte geçirmiş olduğu zaman olarak bilinmekte.

Ara dinlenmeler ise iş bakımına göre en fazla dörde kadar bölünmekte. Ara dinlenmeleri ise yarım saatten az olmamalıdır. Ara dinlenmelerin iş süresi içerisine girmediğini belirtelim. Çalışma saatleri ise yaz ve kış olarak ikiye ayrılır. Kapıcı Kanunu’na göre ücret ödenirken, ücret hesap pusulası verilmelidir. Ücretler ise en geç 1 ayda ödenmelidir. 

Kapıcının hafta tatili var!

Kapıcılar, İş kanunu hükümlerince hafta tatili yapabilir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun‘unda yer alan bilgilere göre genel tatil günleri, kapıcının çalışıp çalışmayacağı veya hizmet vermesi için toplu iş sözleşmelerinde belirlenecek bir durumdur. Bu bakımdan tek değil toplu bir belirleme gerekiyor.

Bu bakımdan günlere ilişkin ücretler ise Kanun’da yer alan 42. madde kapsamına göre ödenmelidir. Kapıcılar kanun kapsamında yer alan hükümlere göre yıllık ücretli izin kullanabilirler.

Sizlerinde kapıcılar hakkında sormak istediği herhangi bir soru varsa eğer, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz