Kapıcıya Daire Verme Zorunluluğu Bulunuyor Mu?

Apartmanlarda ve sitelerde kaloriferin zamanında yakılması, kalorifer ısısının ayarlanması, söndürülmesi, ana taşınmaza ait olan yerlerin temiz ve tertipli tutulması, yine ana taşınmaza ait olan demirbaşların, araçların ve gereçlerin bakımlarını yaparak temizliklerini ve düzenlerini sağlamak kapıcının görevleri arasında yer almaktadır. Tüm çalışanların olduğu gibi kapıcıların da belirli hakları bulunur ve bu haklar Konut Kapıcıları Yönetmeliği kapsamında ele alınmaktadır.

Kapıcıya Konut Verilmesi Zorunlu Mu?

Hayır, böyle bir zorunluluk bulunmuyor ancak kapıcıya verilecek olan taşınmazın aynı zamanda çalışma alanı içerisinde bulunması onun çalışma verimini arttıracağı için tercih edilmelidir. Ancak ana taşınmaz içerisinde ya da bu taşınmaza 40 metreyi aşmayan uzaklıkta bulunan kapıcı dairesi bulunuyorsa bu durumda öncelik her zaman kapıcınındır. Yani kapıcı dairesi bulunan bir site ya da apartman bulunuyorsa bu kapıcı dairesinin kapıcı dışında bir başka şahsa kiraya verilmesi söz konusu değildir. Yine kapıcı dairesi kapıcıya asla kira ücreti karşılığı kiralanamaz.

Asgari Koşullara Uygunluk Zorunluluğu Bulunuyor

Kapıcıya verilecek olan kapıcı dairesi için 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmeliği kapsamında belirlenen asgari koşullara göre uygun olması zorunludur. Bu koşulları barındırmayan taşınmazın kapıcı dairesi olarak kullanılması mümkün değildir. Kapıcı söz konusu dairede kendisi ile imzalanan iş sözleşmesi süresi boyunca ücretsiz olarak oturma hakkına sahip olup bu süreçte su, elektrik ve ısınma giderlerini ödeyip ödememesi hususu ise imzalamış olduğu sözleşme kurallarına göre belirlenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz