Kardeşten Kardeşe Miras Kalır mı?

 

Bir kişi vefat ettiğinde sahip olduğu taşınır ve taşınmaz malların tümü miras olarak bırakılır. Söz konusu miras vefat eden kişinin yasal mirasçılarına bırakır. Miras bırakma işlemlerinde mirasçılar arasında bir sıra bulunur. Yasal mirasçılar arasında bulunan sıra, hayatta olan kişilere göre şekillenir.  Belli durumlarda kardeşten kardeşe miras kalabilir.

Mirasçıların Mirasta Payı

 

Vefat eden kişinin çocukları ve eşi hayattaysa; eşi dörtte bir hak alacak ve kalan çocuklar kalan hisseleri eşit şekilde paylaşacaktır. Çocuklar hayatta değilse miras hakkı torunlara kalır. Geride çocuk kalmamışsa, mirasçı olarak anne, baba ve eş kalabilir. Bu durumda eşin payı mirasın yarısıdır. Ölen anne babanın yerini kardeşler alabilir. Ancak bu kardeşler mirasçıyla aynı anne babadan olmalıdır. Eğer aynı anne babadan dünyaya gelen bir kardeş yoksa, büyükanne ve büyükbaba mirasçı olur. Bu durumda eş mirasın dörtte üçünü hak eder. Ölen büyükanne ve büyükbabanın yerine ise dayı, amca, hala, teyzeye miras kalabilir. Bu durumda mirasçı olan amca, dayı, hala, teyzeye ait pay ise onların çocuklarına kalır.

Söz konusu akrabaların hiçbiri hayatta yoksa da mirasın tamamını eş alır. Geride eş de yoksa mirasın tamamı devlete kalır. Özet olarak, ölen kişinin anne ve babası hayatta değilse kardeşi mirasçı olabilir. Ancak anne baba hayattaysa kardeşe miras kalma durumu söz konusu değildir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz