Karkas Ne Demektir?

 

İtalyanca’daCarcassa kelimesinden gelmekte olan karkas, demirli ve betonla yapılmış olan yapıları kapsamakta olup, bu binalara verilen isim olarak bilinmektedir. Karkasın bir diğer anlamı ise bir yapıyı taşımakta olan iskelet anlamını da taşımaktadır. İnşaat sektörü üzerinde kullanılan karkas bina, merak edilen konular arasında yer alırken, betonarme karkas da bu konuda ön plana çıkmaktadır. Buna göre ise betonarme karkas nedir konusu da merak edilen ikinci bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Betonarme Karkas Nedir?

 

Betonarme, yapılan binalarda eğilme, çekme gibi durumlara dayanıklılık göstermesi amacı ile çelik donatı yerleştirilmiş olan betonu ifade etmektedir. Bu duruma ise betonarme karkas adı da verilmekte olup, demir ve betonun birleşiminden dolayı bu terim ortaya çıkmıştır.

Karkas Türleri Nelerdir?

 

Karkasın tabi ki birçok çeşitti bulunmakta olup, çelik karkas da inşaatlarda sıklıkla kullanılan terimler arasında yer almaktadır. Çelik karkas diğerlerine göre yapımı daha kolay olup, daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Buna göre tabi ki yaşanan herhangi bir doğal afete karşın da daha avantajlı olmanızı sağlamaktadır. Çelik karkas ile yapılan evler 40 metreden 600 metreye kadar ulaşmakta olup, dilediğini gibi yapılabilir. Bunun dışında birde ahşap karkas bulunmakta olup, ahşap karkas ise iskeletin tamamen ahşaptan oluşmasını sağlamaktadır. Bu şekilde yapılan evler ise depreme karşı daha dayanıklı olduğu görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz