Emlak yatırımında kar elde etmek isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunuyor. Yatırım yaparken elde edilecek olan karı ve oluşabilecek riskleri iyi düşünüp

Karlı Emlak Yatırımı
Emlak yatırımında kar elde etmek isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunuyor. Yatırım yaparken elde edilecek olan karı ve oluşabilecek riskleri iyi düşünüp hesaplamalar yapmakta her zaman fayda var.
Risk ve Getiri Belirlenmeli
Emlak yatırımında bulunmak isteyen yatırımcıların, öncelikle yatırımın hem getirisini hem de riskini göz önünde bulundurmak zorunda kalıyor. Özellikle gayrimenkul ve konut gibi uzun vadede sürebilecek yatırımlarda riski iyi tanımak gerekiyor. Söz konusu riski tanımak için öncelikle tapu, imar, iskan, yapı kullanım belgesi, kooperatif üyeliğinin verdiği haklar ve yatırımın yapılacağı bölgede kamulaştırmanın oluşturabileceği tehditler göz önünde bulundurulmalı. Bu konularda yatırımcının tedbir alması gerekiyor.
Gayrimenkulün Değerine Dikkat Edilmeli
Ardından yatırımın kar getirisini düşünmek, mümkün olduğunca daha makul bir fiyata satın alıp, daha yüksek bir bedele satmak gerekiyor. Yatırım yaparken alınan gayrimenkulün değerinin çok üzerinde olması, ilk etaptan getirecek olan karı düşürmek oluyor. Mümkün olduğu kadar inşaat maliyetlerini, yatırım maliyetlerini dikkate alarak üzerinde yapılabilecek olan yatırımın hesaplanması gerekiyor. 

Piyasa Takip Edilmeli
Satış sürecinde piyasalar yükseldiği, canlandığı zamanlarda yani konut fiyatlarının yükseldiği dönemlerde, kar getirmek için daha fazla beklemek yerine konutu satmak yatırımcının kar etmesini sağlar. Bu yüzden, yatırım amacı ile satın alınan konut, değerinin düşük olduğu zamanlarda, piyasanın hareketli olmadığı zamanlarda alınmalı ve piyasa yükseldikçe, canlandıkça elden çıkarılmalıdır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.