Karot ile beton testi neden yapılmaktadır. Beton yapılması şart mı? Bu işlemler nasıl yapılıyor? Peki bu test sırasında dikkat edilmesi gerekenler nedir? İşte tüm merak edilen detaylar…

Karot ile beton testi neden yapılır?

Sizlerinde binasında herhangi bir sarsıntı yada sebepsiz oluşan çatlaklar bulunuyorsa beton testi yaptırmanız şart hale geliyor. TS 10465’te mutlaka standartlığa uygunluk testi yapılması gerekmektedir.

Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor?

Karot ile beton testi aslında karot makinesi ile karotçunun binanın kolonlarından istenilen kadar havuç şeklinde beton silindirler çıkarılmakta. Bu beton testi daha sonra laboratuvar makine tarafından silindirin dayanıklılığı öğreniliyor.

Hazırda olan betonun basınç dayanımı gibi birçok gerçekçi test yapılmakta. Betondan karot numunesini alıyor ve bu numuneyi serbest basın deneyine tabi tuttuktan sonra depreme dayanıklılığı gibi direnç ve ömür bilgisi alınıyor.

Peki karot alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Karotu en uygun yerden alın.
  • Uygun ölçülerde karot almaya özen gösterin.
  • Yeterli sayıda karot bulundurun.
  • 28 günden yaşlı olan betondan alınmalıdır.
  • Karot alınan bölgenin incelenmesi ve raporlanması şarttır.
  • Tesisatlara dikkat etmelisiniz.
  • Yapıya zarar vermeden alınmalıdır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz