Karot ile beton testi yapmanın amacı binada oluşan çatlaklardan kaynaklıdır. Eğer bir binada çatlak ya da sarsıntı varsa beton testi yapılmak zorundadır. Bu test TS 10465’te olan standartlara uygun olarak yapılır.

Bu işlem ise karot makinesi ve karotçu tarafından binanın kolonlarından ve bazı ihtiyaç duyulan alanlardan beton çıkarılması ile yapılıyor. Yeteri miktarda çıkarılan beton daha sonra laboratuvara giderek dayanıklılığı konusunda test aşamasına giriyor.

Binanın dayanıklılığının ne kadar olduğuna, karakteristik basınç dayanım testi yapılarak ölçülüyor. Betondan karot numunesi alınıp serbest basınç deneyi yapılıyor ve binanın depreme karşı dayanıklılığı, sağlamlığı konusunda bilgi ediniliyor. Ancak ideal bir sonuç almak için karotların en uygun yerden alınması gerektiğini de belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz