Karot işlemi binalarda oluşan çatlaklıklar, sarsıntılar sonucu binadan beton örneği alınarak sağlamlığına bakılmak için laboratuvara gönderilen işleme karot denir. Karotçu ise bu beton örneğini alan kişilerdir. Karot kelimesi İngilizce de havuç demektir ve Karotçuların makineleri havuç şeklindedir. Bu makine betonu silindir şeklinde deler ve silindirin içerisinde yer alan havuca benzer beton çıkarılır.

Kısaca betonu silindir şeklinde çıkarma işlemine karot, bu işi yapan kişiye de karotçu denir. Binalarda oluşan hasar sonucu binanızda dayanıklılık testi yapmak isteyebilirsiniz. Karotçular tarafından beton numunesi alındıktan sonra laboratuvara gider ve burada sağlamlığı kontrol edilir. Sağlam olmayan binalar hakkında bilgi veriliyor. Bu işlem aslında günümüz teknolojisi için çok değerli işlemdir. Eski binaların sağlamlığını bu şekilde öğrenebiliyoruz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz