Karşılıksız Çek Raporu, Karşılıksız Çek Rakamları 2016

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından büyük bir merakla beklenen karşılıksız çek rakamları 2016 raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye’de bankalara ibraz edilen çek tutarı bir önceki yıla göre % 5 seviyesinde yükselerek 706 milyar liraya çıktı. Bankalara sunulan çek adedi ise yine bir önceki yıla göre % 7 oranında düşerek 21,2 milyon adet olarak belirlendi.

Karşılıksız Çek 2016 Raporu 

2016 yılında karşılıksız kaşesi yiyen çek adedi ve çek tutarı rakamlarında yükselme görüldü. Karşılıksız çek adedi yüzde 0,3 oranında artarak 778 bin rakamına ulaşırken karşılıksız çek kaşesi yiyen toplam çek tutarı ise yüzde 0,5 oranında artarak 27,4 milyar lira seviyesine yükseldi. Bu çeklerden 171 bin adedi ise karşılıksız kaşesi yedikten sonra ödendi. Sonradan ödenen çek tutarı ise 5 milyar lira olarak açıklandı.

En Çok Karşılıksız Çek İstanbul’da Kesildi 

Karşılıksız çeklerin illere göre dağılımında ise en çok karşılıksız çek kesilen il İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa illeri takip etti. Tutar olarak yapılan değerlendirmede ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranlamasında birinciliği yüzde 9 ile Bilecik ili elde etti. Bu ilimizi ile yüzde 8,3 seviyesi ile Ardahan, yüzde 7,8 seviyesi ile Hakkari, yüzde 7,7 seviyesi ile Iğdır ve Kırıkkale illeri takip etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz