Karşılıksız Çek Oranı Yüzde 27 Azaldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamalara göre, 2017 yılının ilk dört ayında işleme tabi tutulan karşılıksız çek oranları yüzde 27, karşılıksız çeklerin tutarı ise yüzde 25 azalma gösterdi.

Toplam Çek Tutarları Yüzde 11 Arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılının ilk dört aylık döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarının, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 11 oranında artış gösterdiğini ve tutarın 236 milyar TL olduğunu belirtti. Ayrıca Tüfenkci, 2017 yılının ilk dört ayında tutarı 6,3 milyar TL olan 170 bin adet karekodlu, karekodsuz çeke karşılıksız işlem yapıldığını, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarlarının 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 25 oranında, adetlerinin ise yüzde 27 oranında azaldığını ekledi.

Karşılıksız Çekin Önlenmesinde Yüzde 50 Fayda Sağlandı

Bakan Bülent Tüfenkci, 2017 yılının Nisan ayı itibariyle bankalara ibraz edilen karekodlu çeklerin, toplam ibraz edilen çekler arasındaki karşılıksız çıkma oranının adet bazında yüzde 1,1 oranında olduğunu, ve bu durumun yüzde 50 oranından fazla bir fayda sağladığını şu sözleri ile belirtti; “Bankaya ibraz edilen her yüz karekodlu çekten yaklaşık 1’i karşılıksız çıkmıştır. Karekodsuz çeklerde ise bu oran yüzde 2,4’tür. Demek oluyor ki karekodlu çekler karşılıksız çekin önlenmesi anlamında yüzde 50’nin üzerinde fayda sağlamıştır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz