Türkiye jeopolitik konumunun önemli sebebi ile tarihin başlangıcından itibaren ev sahipliği yapmıştır. Yerleşik yaşama geçilmesi itibariyle yerleşim merkezleri özellikleri ve nüfus sayısına göre çeşitli kollara ayrılmıştır. Bu yerleşim türlerinden biri de kırsal yerleşimlerdir.  Kırsal yerleşimler de kendi içinde kasaba, köy ve köy altı yerleşkeler olmak üzere üç kola ayrılmıştır. Kasaba, mahallelerden oluşan köyden büyük fakat şehirler kadar büyük olmayan yerleşim yeridir. Genel olarak bakıldığında kasaba, şehirden küçük ve köyden büyük olduğu için ikisi arasında yaşanan yerleşim yeri olmaktadır. Kasabaların şehir olarak geçmemesinin nedeni kırsal özelliklerini kaybetmemiş olmasıdır. Köy olarak geçmemesinin nedeni de belirli oranda sanayi ve ticari faaliyetlerinin sürdürülebiliyor olmasıdır.

Kasabaların Şehirlerden Farkı

 

Kasabaların nüfus sayısı özelliğine bakıldığında yaklaşık 2.000 ile 20.000 arası nüfusa sahiptirler. Diğer şehirler gibi kendilerine ait belediyesi mevcuttur. Kasabalarda yaşayan kişiler hayvancılık, tarım ve ticaretin yanı sıra küçük çaplı sanayi ile ilgilenirler. Köylere göre ulaşım olanakları daha fazla gelişmiştir. Kasabaların yönetimi Vali tarafından yapılmaktadır.

Kasaba ile Köy Arasındaki Fark Nedir?

 

Kasabaların nüfusları 2.000 ile 20.000 arasında olurken köy nüfusu 1.000 ile 2.000 arasında olmaktadır. Köyler kasabaların geneline bakıldığında daha kırsal kısımlardan oluşmaktadır. Köylerde iş olanakları tarım, hayvancılık gibi işlerle sınırlıdır. Kasabalarda ise, köylerden daha fazla iş olanakları bulunmaktadır. Kasabaları Valiler, köyleri ise Muhtarlar yönetmektedir. Köyler sahip olduğu yüz ölçümleri, kasabalara göre daha küçüktür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz