Kasten Suç İşleyenler Emlakçı Olamıyor!

Yeni gayrimenkul yasasına göre affedilmiş olsa bile kasten işlediği bir suçtan hüküm giyen, konkordato ilan eden ya da iflas eden kişiler; gayrimenkul danışmanı olamayacak.

“Bu Madde Özel Hayatı Zorlaştırır”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, tasarının yasalaşması takdirinde iflas eden ya da hüküm giyen kişilerin toplumdan soyutlanacağını, özel hayatlarının zorlaştırılacağını belirtti. Atalay’ın açıklamaları; “Bu maddenin oldukça ağır olduğunu ve iş hayatının normal akışını zorlaştıracağını düşünüyorum. Herhangi bir suçtan hüküm giymiş insanları toplumdan soyutlamak onların hayatlarını zorlaştırmak demektir. İflas ve konkordato, Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenmiş müessese ve haklardır. Ticaret yapan herkesin iflas veya konkordatoya uğrama riski vardır. Bu aynı zamanda kanuni bir haktır ve kanun ile yapılış şekli düzenlenmiştir. İflas etmiş bazı kişilerin para ile ilgili bazı meslekleri icra edemedikleri doğrudur ancak gayrimenkul danışmanlığı böyle bir meslek değildir. Danışman, alıcı ve satıcıyı buluşturur, işlem tamamlandığında hizmet bedelini alır. Para ile direkt ilgisi olmaz. Para transferi alıcı ile satıcı arasında gerçekleşir” şeklinde oldu.

Gayrimenkul Ofislerine Ruhsat Zorunluluğu

Yeni gayrimenkul yasasının 21. maddesi gereğince artık gayrimenkul ofislerinin ruhsat alma zorunluluğu olduğunu belirten Atalay, işçi ve işçi sağlığı konusunda ciddi yaşamsal riskler barındıran işletmelerin ruhsata tabii tutulduklarını, söz konusu işletmelere ruhsat verilirken havalandırma, sağlık – eğitim – çevre, iklimlendirme gibi birçok teknik unsurun da göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz