2018 Kat İrtifak ve Mülkiyet Projesi Harcı

 

Mülkiyet projesi – kat irtifakı projeleri için belirli oranlarda ücret ödemesinin yapılması zorunludur. Ödenen bu ücretler her sene yeniden belirlenmekte olup yenilenen ücretler ilan edilerek bunlar üzerinden tahsilât yapılmaktadır. Bilindiği üzere arsa üzerinde yapılması planlanan inşaat için kat irtifakı, inşa çalışmalarının tamamlanması sonucu gerçekleştirilen bina üzerinde ise kat mülkiyetinin kurulmasına izin verilmektedir. Peki, 2018 kat irtifak ve mülkiyet projesi harcı ne kadar oldu?

 

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Hakları Nelerdir?

 

İnşaatın gerçekleştirildiği arsa sahibi ya da sahipleri tarafından ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere inşaat edilen veyahut da edilecek olan bir ya da birden çok yapıya ait olan bağımsız bölümler için kurulan hakka kat irtifakı hakkı olarak kabul edilmektedir. İnşaatı tamamlanarak iskân belgesini alan yapılar üzerinde yapılan satışlar ile kazanılan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti adı verilmektedir. Yapılacak olan binalar için gerçekleştirilen kat mülkiyeti projesi ve kat irtifakı projesi için ise belirli oranlarda harç ödemesi yapılması zorunludur. Bu harçlar yenilenen sene ile beraber zamlanmakta olup senenin hemen başında ilan edilen zamlı harçlar yıl sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır.

 

Kat İrtifakı Harcı ve Kat Mülkiyeti Harcı 2018 Rakamları

 

 1. Konutlarda Her Bağımsız Bölüm Başına adet 100 TL
 2. Ticaretlerde 100 metrekareye Kadar (dahil) Bağımsız Bölüm Başına adet 550 TL

3.Ticaretlerde 100 metrekare Üzeri Bağımsız Bölümlerde İlave Her Bir metrekare için 6.2 ye İlave Olarak metrekare 1 6.3 TL

 1. Diğer Fonksiyonlarda 100 metrekare ye Kadar (dahil) Bağımsız Bölüm Başına adet 450 TL
 2. Diğer Fonksiyonlarda 100 metrekare Üzeri Bağımsız Bölümlerde İlave Her Bir metrekare için 6.4 e İlave Olarak metrekare 0.5 6.5 TL
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


6 YORUMLAR

 1. Merhaba ben bir ev almıştım tapusu tarla tapuluymuş bu tapuyu Kat mülkiyeti tapuya çevirmek için ne yapmam gerekiyor ben duydumki. Kendim tek yapaöazmışım apartmandakı hepimizin beraber başvuru yapmamız gerekirmiş öylemi yada nasıl bilgi versiniz çok sevinirim rica ediyorum

  • Merhaba,

   Tapuda ev görünmüyorsa ve müstakil değilse (farklı hissedarlar varsa) toplu bir şekilde iskan alınması gerekiyorYada imar barışından bireysel faydalanabilirsiniz. Yinede iskan alabilmek için el birliği gerekiyor.

 2. 2012 yılında yapılan evimize kat mülkiyeti alabilirmiyiz?ev 3 kat çift 5 daire daireler yaklasık 100 er metrekare ?alınırsa ne gibi işlemler yapılıyor ve yaklaşık kaç tl tutar…

   • sayın editörüm yaklaşık daire başına kaç tl para gider?5 daire var 5 aile oturmakta?daireler yaklaşık 100 er metrekare.dask sigorta harici ne gibi giderler olur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz