Kat İrtifakı Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

 

Kat irtifakı, yapılan bina üzerinde bulunan dairelerin kişiye düştüğünü belgeleyen bir tapu çeşitti olup, arsadan verilen payı ifade etmektedir. Arsa kat irtifakı hesaplaması ise oldukça merak edilen konulardan olup, bu hesaplamanın nasıl yapıldığına dair sizler için bilgileri topladık.

 

Kat İrtifakında Arsa Payı Hesabı

 

Taşınılmaz bir arsa üzerine yapılan bina üzerinde hak sahibi olan kişiye arsa üzerinde hakkının bulunmasına yönelik hazırlanan belgeye yani paya arsa payı denmekte olup, diğer bir değişle mülkiyet payı olarak da isimlendirilmektedir. Kat irtifakı hesaplaması da dair örneklerden vermek gerekir ise 1.000 metrekare olan bir apartman da 90 metrekare bir daire yapılmış ise bunun hesaplamasını anlatmak gerekir ise;

Apartmana ait olan bağımsız bölgelerin satış bedeli 1.560.000 TL olarak belirlenmiş ise binada bulunan dairenin değeri ise 150.000 TL olarak belirlenmiş olarak düşünmek gerekir ise bu bölümün arsa payı 15/156 olacaktır. Öncelikle hesaplamaya başlamak için öncelikle toplam arsa üzerinde kişiye düşecek olan payı bulmalıyız. Çıkan rakamı ise 15 ile çarpacağız.

1.000 metrekare: 156=6.41

6,41 x 15 = 96,153 metrekare

Yani yapılan hesaba bakıldığında arsa payı 15/156 olan bağımsız bölgeye denk gelen arsanın metre karesi 96,153 metrekare üzerinden hesap edilmiş ve bu şekilde belirlenmiştir. Kat irtifakı üzerinde belirlenen hesaplama bu şekilde yapılmış olup, sizlerde bu şekilde hesaplayarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz