Kat İrtifakı Belgesi Krediye Uygun mu?

 

Vatandaşların kart irtifakı ile ilgili bazı sorunlara cevap aramalarına istinaden sizlere kat irtifakı belgesi nasıl alınır, kat irtifakı krediye uygun mu? İnşaatına henüz başlanmamış ya da yeni başlanmış bir bina için tapu dairesinden kat irtifakı belgesi alınması gerekiyor.

 

Kat İrtifakı Belgesi Olan Yapı Krediye Uygun Olur mu?

 

Kat irtifakı alınmasındaki sebep evin tam olarak size ait olduğunu gösteren bir belgedir. Kat irtifakı belgesi içerisinde daire numaranız ve eviniz belirlenmiş olur. Kat mülkiyetine geçmeniz için satın alındıktan sonra 1ya da 2 yıl sonra gerekli sürecin başlatılması gerekiyor.

Kat irtifakı belgesi alınırken binayı yapan kişi binanın özelliklerini, metrekaresini veya modeli gibi bilgileri taahhüt etmiş olur. Evi satın alan kişi de anlaşıla rakam üzerinden satın alacağının sözünü vermiş olur. Yani alınacak olan bu belge müşteri ile satıcı arasında sözleşme veya anlaşma belgesi olarak bilinmelidir. Tapu dairesinden alınabilen belge ile tarafların birbirlerine olan yükümlülükleri belirgin edilmiş olur.

Resmi senet ya da tapu sicili ile tescil edilme işlemidir. Tapu Sicil Müdürlüğü ile yapılan bu süreç eğer arsa sahibi tek bir kişinin üzerine ise istem belgesi düzenlenmesi gerekiyor.

Bankalardan konut kredisi alabilmek için kat irtifakı belgesi şarttır. Kat irtifakı olan bir yapı ile krediye uygunluğu söz konusudur. Ancak bu süreç bankların çalışma sistemine göre ya da bankalara göre değişkenlik gösterebilir. Kat irtifakı belgesi olmayan yapılar için konut kredisi alınamıyor.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz