Kat İrtifakı Olan Konuta Su Aboneliği Bağlanır Mı?

Günümüzde konutlara su ve elektrik aboneliği alınabilmesi için mutlaka belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Elektrik ve su aboneli alınmak istenen binaların inşaatlarının tamamlanmış olması ve bunu gösteren iskân belgesine sahip olmaları şartı bulunmaktadır. İskân belgesi olmayan evler kat irtifakı tapusuna sahip olan evlerdir. Peki, kart irtifakı olan konuta su aboneliği bağlanır mı?

Kat İrtifaklı Eve Su ve Elektrik Aboneliği Bağlanabilir Mi?

Hayır, ne yazık ki bir konuta elektrik ya da su aboneliği alınabilmesi için taşınmazın kat mülkiyeti tapusu olması yani iskan belgesi alınmış olması şartı bulunmaktadır. Bu belgenin alınmadığı durumlarda konuta elektrik ya da su aboneliği bağlanmıyor ve bu abonelikler şantiye aboneliği üzerinden devam ettirilmektedir. Kat irtifakı olan konutlarda ise bazı istisnalar uygulanmakta olup bu konutlara geçici abonelik bağlanmaktadır.

Kat İrtifakı Tapusu Olan Konutlara Abonelik Nasıl Alınır?

5784 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında kat irtifakı olan taşınmazlarda geçici olarak elektrik ve su aboneliği verilmesine izin verilmektedir. Söz konusu kanun maddesi ise şu şekildedir;

GEÇİCİ MADDE 11 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (yani 26/07/2008 tarihine kadar) yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara; yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine, kullanma izni alınıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su ve/veya elektrik bağlanabilir.

Bu kapsamda, ilgili belediyeden dağıtım şirketlerine elektriğin kesilmesi talebinin söz konusu olması halinde aboneliği iptal edileceğinden, su ve/veya elektrik bağlanması herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmez. Ancak, yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış olan yapılarla ilgili olarak uygulanmaz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan abonelikler de ait olduğu gruba dönüştürülür.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz