Kat İrtifakı Ve Kat Mülkiyeti terimleri çoğunlukla birbiri ile karıştırılmaktadır. Kat irtifakı; Bir arsa üzerinde yapı inşa ediliyor ise bu yapının bağımsız bölümlerine projede kat irtifakı denir. Kat irtifakı arsa üzerindeki bağımsız bölümlerin arsa sahibinin hakkı olduğu anlamına gelmektedir.  Kat Mülkiyeti ise; inşası bitmiş ve iskan belgesi alınmış yapının satışından sonra doğan mülkiyet hakkıdır.

Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır Ve Gerekli Belgeler:

 

Gerekli evraklar tamamlanarak dilekçe ile birlikte bağlı bulunulan Belediyeye başvurulur. Evraklarda herhangi bir eksik yok ise iskan belgesi ve projeler kontrol edilir. Problem olmaması halinde hesaplanan harç ilgili birime yatırılır. Onaylanan kat mülkiyeti projenizin bir nüshası resmi yazı ile birlikte tapu sicil müdürlüğüne gönderilir. Böylelikle kat mülkiyeti tapunuzu ilgili tapu dairesinden alabilirsiniz.

Kat İrtifak – Mülkiyet Projesi Ücretleri 2019

 

Konutlarda her bağımsız bölüm için adet başı 110 TL, ticarethanelerde 100 metrekarelik alana kadar her bağımsız bölüm için adet başı 605 TL, yine ticarethanelerde 100 metrekare üzerinde ise bağımsız bölümler için ek olan her bir metrekare için metrekare başına 6.2 ye ilave olarak metrekare başı 1.1 6.3 TL ücret alınacak. Diğer fonksiyonlarda ise 100 metrekareye kadar bağımsız olan her bir bölüm için bölüm başına 495 TL, yine diğer fonksiyonlarda 100 metrekare üzeri bağımsız bölümlere ilave olan her bir metrekare için 6.4 TL’ye ek olarak metrekare başı 0.55 6.5 TL ücret alınacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz