Kat İrtifakının Bozulması

Kat irtifakı, henüz inşaat işlemleri tamamlanmamış olan, yani yapılmakta olan ya da yapılacak olan arsa üzerinde satın alınması düşünülen dairenin hissesine düşen arsa tapusu olarak karşımıza çıkıyor.

Kat İrtifakı

Kat irtifakı, henüz inşaat işlemleri tamamlanmamış olan, yani yapılmakta olan ya da yapılacak olan arsa üzerinde satın alınması düşünülen dairenin hissesine düşen arsa tapusu olarak karşımıza çıkıyor. Kat irtifakının bozulması için, kat irtifakı sahiplerinin tapu müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Başvuruların yapılmasının ardından beş yıl olarak belirlenen süre içerisinde vaat edilen binanın tamamlanmaması takdirinde irtifak sahibi olan kişinin başvurusu ile iptal işleminin gerçekleşmesi mümkün oluyor.

5 yıllık süre içerisinde inşaat işlemleri tamamlanmaz ise tek taraflı feshetme mümkün oluyor. Bu durum haricinde iki tarafın da yapılan işten memnun olmaması ya da farklı bir çalışma içerisinde yer almak istemeleri durumunda tapu müdürlüğüne gerekli belgeler dahilinde başvuruda bulunmaları gerekiyor. İki tarafın da başvuru yapıp, imza atması gerekiyor.

Kat Mülkiyeti Kanununda Bu Durum

Kat mülkiyeti kanunu gereğince 49. maddede bu durum, şu şekilde açıklanıyor; “Kat irtifakına konu olan arsanın maliki veya ortak malikleri, tapu memuruna verecekleri yazılı bir beyanla kat irtifakına ait sicil kaydını sildirerek bu irtifaka her zaman son verebilirler. Kat irtifakı, buna konu olan arsanın tamamı ile yok olması veya üzerinde yapı yapılamayacak hale gelmesi veya kamulaştırılması ile kendiliğinden sona erer.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz