Kat İrtifaklı Tapu Nedir?

Ev satın almak isteyen kişilerin tapu üzerinde karşılaştıkları ikilemlerden biride kat irtifaklı tapu ve kat mülkiyetli tapu olarak öne çıkmaktadır. Kat mülkiyeti ile kat irtifakı birbirinden farklı iki terim olup kişinin hak kaybı yaşamaması adına bu iki terimin anlamını ve birbirleri arasındaki farkı net olarak bilmeleri gerekiyor. Peki, kat irtifaklı tapu nedir?

Kat İrtifakı Nedir?

İnşaatı hâlihazırda devam eden ya da inşaatı yapılması planlanan arsa üzerinde satın almayı planlamış olduğunuz daire hissesine düşen arsa tapusuna kat irtifakı adı verilmektedir. Anlaşılacağı üzere inşaatın ilk başlangıç adımıdır ve inşaat tamamlandığı anda mutlaka kat irtifakı tapusu yenilenerek kat mülkiyetine geçiş yapılması gerekir.

Kat Mülkiyetli Tapuya Nasıl Geçilir?

Kat irtifakı tapusu olan binanın inşaatının tamamlanmasının ardından en geç 2 yıl içerisinde mutlaka kat mülkiyetinin alınması gerekmektedir. Bu bir zorunluluk olu bu işlemi gerçekleştirmeyen kişiler cezai yaptırıma maruz kalır. Müteahhidin olduğu ve işine devam ettiği tüm yapılarda kat mülkiyetine geçişten yani binaya iskân almaktan sorumlu olan kişi müteahhit oluyor. Ancak müteahhidin vefat ettiği ya da iflas ettiği durumlarda bina sakinlerinin ortaklaşa başvuruda bulunarak bu belgeyi kendilerinin alması gerekiyor. İşlemler son derece karmaşık olduğu için bu işlemleri en kısa sürede ve en düşük masraflarla halletmek isteyen bina sakinlerinin aralarında anlaşarak yetkiyi mutlaka bir emlak müşavirliği şirketine vermesi gerekiyor. İskân ruhsatı olan binalar ile bu ruhsata sahip olmayan binaların yürüteceği işlemler farklı olarak gerçekleşiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz