Kat İrtifaklı Tapu ile Kat Mülkiyetli Tapu Arasındaki Fark Nedir?

Tapu satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride tapu üzerinde yer alan ibarelerdir. Bunlar arasında en çok merak edilenler ise kat irtifaklı tapu ile kat mülkiyetli tapu ibareleridir. Peki, bu kavramlar ne anlama gelmektedir ve kat irtifaklı tapu ile kat mülkiyetli tapu arasındaki fark nedir?

Kat İrtifaklı Tapu Nedir?

Hali hazırda yapımına devam edilen ya da yapımı tamamlanan binalar için kat irtifakını gösteren belgelere kat irtifaklı tapu adı verilmektedir. Bu tapunun anlamı kişinin kendisine düşen arsa payını göstermesidir. Yine kişinin binada nereye sahip olacağını göstermesi açısından önemlidir. Kat irtifakı kurularak inşasına başlanan binalarda kendisine taahhüt edilen şartların yerine getirilmemesi durumunda kişinin dava açarak hakkını arama imkânı bulunur.

Kat Mülkiyetli Tapu Nedir?

İnşaat yapılarak gerçekleştirilen bağımsız bölümlerin maliklerinin gösteren tapuya kat mülkiyetli tapu adı verilmektedir. Yine binanın iskânının alınmış olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Kat irtifakı alındıktan sonra inşaat tamamlandıktan sonra iskân belgesi çıkarılmalı ve kat irtifaklı tapu kat mülkiyetli tapuya çevrilmelidir. Bina tamamlanmadan kat mülkiyetine geçilmesi mümkün olmamakla birlikte bina tamamlandığı anda bu işlemin yapılması gerekir. Mülkiyet açısından tapunun değiştirilmemesi bir sorun teşkil etmez ancak yasal prosedür ve işlemler açısından bu geçişin yapılması gerekir. 2009 yılında yapılan yasal değişiklik ile beraber artık bu tip işlemler otomatik olarak yapılacak olup eski tapularda ise kişinin başvuru yaparak değişikliğin gerçekleştirilmesini istemesi gerekmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz