Kat Karşılığı Arsa Ne Demek?

Özelikle de kentsel dönüşüm projelerinin sayı olarak artması ile beraber kat karşılığı arsa deyimi günümüzde çok daha fazla kullanılmaktadır. Müteahhitlerin en sık kullandıkları yöntemlerden biri olan kat karşılığı arsa projeleri inşaat sektöründe de konut üretimini destekleyen kilit bir rol üstlenmektedir. Üzerinde taşınmaz yer alan arsanın büyüklüğüne ve bu arsaya yapılacak olan yeni konuta alınan kat izni gibi farklı kriterlere göre arsasını müteahhite veren taşınmaz sahibi ücretsiz konut sahibi dahi olabilmektedir.

Hem Müteahhitler Hem Arsa Sahipleri Karlı Çıkıyor

Kat karşılığı arsa sözleşmesi ile müteahhitler inşaat için uygun arsaları daha kolay bir şekilde bulurken eski konutlarını yenileyen taşınmaz sahipleri de kolay bir şekilde konut sahibi oluyorlar. Yani sistem hem müteahhitlerin hem de arsa sahiplerinin belirli avantajları elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli nokta uyanık müteahhitlere karşı mutlaka taşınmaz sahiplerinin kendilerini koruma altına alacak, haklarını koruyacak ve zarar etmelerini engelleyecek sözleşmelere imza atmaya çalışmalarıdır.

Kat Karşılığı Arsa Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Öncelikle müteahhit tarafından hazırlanan bir sözleşmeyi kesinlikle bir avukata danışmadan imzalamamanız gerekir. Çünkü sözleşmeyi hazırlayan taraf her zaman kendi haklarını korumaya öncelik vereceği için bu sizin haklarınızın ikinci plana atılması anlamına gelecektir. Sözleşme mutlaka bir avukat tarafından hazırlanmalı, bu sayede arsa sahibinin tüm hakları güvence altına alınmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz