Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinde Noter Harcı ve İstenen Belgeler

Müteahhidin, arsa sahibinin devretmiş olduğu arsa payına karşılık olarak, kendi imkanları ve malzemeleri dahilinde inşaat yapması ve sonuç olarak kararlaştırılacak olan bağımsız bölümleri arsa sahiplerine devretmeyi kabul etmeleri takdirinde “Kat karşılığı inşaat sözleşmesi” oluşuyor.

Söz konusu sözleşme, iki tarafın anlaştığı takdirde noter tarafından resmi olarak imzalanmaya zorunlu tutuluyor. Sözleşme dahilinde, inşaatın süresi, geciktiği takdirde sözleşmeyi feshetme yetkileri ve cezai şartlar, iki tarafın da anlaşması doğrultusunda düzenleniyor.

Sözleşmenin noterde imzalanması için noter harcının ödenmesi ve istenilen belgelerin bulundurulması gerekiyor.

 İstenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Tarafların nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği ile vesikalık fotoğrafları, T.C Kimlik ve vergi numarası,
– İşlem taraflarında temsilci olarak katılanlar olduğu takdirde, temsile ilişkin belge,
– Noterce düzenlenmiş olan kat karşılığı inşaat hakkı sözleşmesi.

Kat Karşılığında İnşaat Sözleşmelerinde Noter Harcı

Bu konu ile alakalı olarak 492 Sayılı Harçlar Kanunu’nda belirtilen maddeler şu şekilde;
Madde 38 – Noter işlemlerinden bu kanuna bağlı (2) sayılı tarifede yazılı olanları noter harçlarına tabidir.
Pey akçesi, zamanı rücu, ücret tevkifi, cezai şart gibi bir akdin müeyyidesi kabilinden olan taahhütlerden, başlı başına bir akde konu olmadıkça harç alınmaz.
Madde 41 – Noter harçları (2) sayılı tarifede yazılı işlemlerden değer veya ağırlık ölçüsüne göre nispi, işlemin nevi ve mahiyetine göre maktu esas üzerinden alınır.
Aynı Kanuna ekli (2) sayılı tablonun I/1 bölümü uyarınca da muayyen bir meblağı ihtiva eden her nev’i senet, mukavelename ve kağıtlardan beher imza için binde 0,90 oranında noter harcı aranılacağı, bütün imzalar için bu suretle alınacak harcın toplam miktarının (28,90 TL) den az, (14.745,40 TL) den çok olamayacağı hükme bağlanmıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz