Kat Karşılığı Projelerin Sektöre Yansıttığı Sıkıntılar

Kat karşılığı proje geliştirme yöntemleri, gayrimenkul sektörlerinde git gide yayılsa da sektörde birtakım problemlere yol açabiliyor. Söz konusu problemler, projelerde arazi sahiplerinin, müteahhidin belirlediği fiyatın altına satışa çıkması ile karşımıza çıkabiliyor.

Belirlenen Fiyatın Altına Satışa Çıkabiliyor

Kat karşılığı projelerde, müteahhidin belirlemiş olduğu fiyatın altına satışa çıkan arazi sahipleri bazı sorunlara yol açabiliyor. Müteahhitler, bu sorunu önlemek amacı ile daireyi satın alabiliyor ya da piyasaya çıkmadan kendi çevresine satışa çıkarabiliyor. Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, konu ile ilgili olan açıklamalarını ve müteahhidin izlediği yolu, “Ancak arsa sahibinin paraya çok ihtiyacı varsa, müteahhit o zaman ya arsa sahibine satış ofisinden daireni satayım diyor ya da müteahhit güçlüyse dairelerini belli bir fiyattan satın alabiliyor ya da hiç piyasaya çıkarmadan tanıdığı bildiği birilerine satıyor. Böylece arsa sahibinin kendi belirlediği fiyatın altına satışa çıkmasına engel oluyor” şeklinde belirtiyor.

Emsal Yaratma Riski

Mali gücü kuvvetli olan ve sözleşme yapılan firmalarda bu problemlere çok nadir rastlansa da sözleşme yapmayan müteahhitler bu problemlere yol açabiliyor. Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, konu ile ilgili yapılan anlaşmalarda belirlenen fiyatın altında satılan tek bir dairenin mevcut olmasının bile emsal yaratma riski taşıdığını,
“Çünkü o markaya güvenip gelen ve başta daire alan yatırmcılar o markanın enflasyonist artışından dolayı kâr elde ediyorlar. Ancak arsa sahibi uygun maliyeti nedeniyle fiyatı kırıp satmak isteyince bu defa orda yatırım yapan daire sahipleri zarar görüyor” diye konuştu. Kat karşılığı yaptıkları projelerde arsa sahibiyle anlaşarak ona bir fiyat sınırlandırması getirdiklerini ifade eden Babacan, “Ancak bu işin doğru modelinin arsa sahibinin işin içinde olmaması ve müteahhidin tek başına süreci yürütmesinden geçiyor. O yüzden Babacan olarak arazi alıp yapıyoruz. Böylece 3 tane büyük proje yapacağımıza 1 tane büyük proje yaparak marka değerimizi koruma yoluna gidiyoruz” sözleri ile açıkladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz