Aslında bu soruyu cevaplamadan önce inşaat işleri ile ilgilenen müteahhit firmaları iyi seçmenizi önermeyi bir görev olarak bilirim. Arsanızı kat karşılığı verdiğiniz müteaahhitten

Kat Karşılığın Anlaşmalarda Müteahhitleden % Kaç Talep Edilir?
 
Kat Karşılığı Anlaşmalarda % Kaç Talep Edilir?
Aslında bu soruyu cevaplamadan önce inşaat işleri ile ilgilenen müteahhit firmaları iyi seçmenizi önermeyi bir görev olarak bilirim. Arsanızı kat karşılığı verdiğiniz müteaahhitten almanız gereken daire sayısından önce müteaahhit güvenilir mi?, Daha önce bitirmiş olduğu projeler var mı? Daha önce bitirdiği projelerin kalite durumu nedir?, Daha önceki kat karşılığı anlaşmalarda diğer müşteriler ile herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını araştırmanız gerekiyor. Anlaştığınız yüzde, kaç olursa olsun diğer saydığım muhtemel sorunlardan sonra pek fazla bir önemi kalmayacaktır. 
Takdir edersiniz ki her müteahhit güvenilir olmayabiliyor. Devletin müteahhitlik konusunda çok fazla bir kısıtlaması yok, inşaatlarda kalfalık yapan ve cebinde parası olan herkes müteahhit olabiliyor. Yani bir inşaat mühendisi de müteahhitlik yaparken ilk okul mezunu müteahhit arkadaşlarda müteahhitlik yapabiliyor. Dolayısıyla teknik ve teorik bilgi yetersiz kalıyor. Bu da hem müteahhitlerin hem de müşterilerin canını yakıyor. 
Biz bu gibi sorunların yaşanmadığı güvenilir bir inşaat müteahhiti ile yapacağınız anlaşma doğrultusunda soruya cevap veriyoruz.
Kat karşılığı Durumlarında Size Verilecek olan yüzdeyi aslında Piyasa Belirler. Arsanınız bulunduğu bölge ve yapılaşma şartları çok önemlidir. Bunların yanı sıra inşaat firmaları ile anlaşma yaparken kendinize sormanız ve cevaplamanız gereken şu soruları mutlaka şhmal etmeyin
Arsamızın imar durumunda kat adedi nedir? Her katta kaç daire yapılacak?
Arsamıza toplam kaç tane daire yapılacak?
Kat karşılığı yapılacak dairelerin Satış fiyatları Nedir?
Bu daireler yapılmış olsa satılabilirlik oranı nedir? Kaç günde satış yapılır?
Arsamızın değeri ile bize verilen daire sayısının piyasa fiyat değerleri uyuşuyor mu?
Gibi sorulara mutlaka kendiniz cevap verebilecek bilgi birikimine sahip olmalı şayet bilmiyorsanız bunu piyasayı araştırarak birazda belediyeden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.
Aksi taktirde bilinçsiz bir anlaşma sizi sonrasında sıkıntıya sokabilir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.