Kat Karşılığında İnşaat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Özellikle arsasının üzerine yapı inşa etme konusunda maddi gücü olmayan kişilerin tercihleri arasında kat karşılığı anlaşma yapılıyor. Peki, kat karşılığında inşaat hesaplaması nasıl yapılıyor?

Kat karşılında anlaşma yapılması demek gayrimenkul sahibinin elini cebine atmadan arsası üzerine yapı inşa ettirmesini sağlıyor. Arsa sahibi yapılacak olan yapının içesinden daire veya dükkân sahibi olabiliyor. Aynı zamanda müteahhit ‘in de işine gelen bir anlaşma oluyor. Arsa sahibi ile anlaşma yapması demek yapı inşası için ekstra bir arsa almak zorunda kalmıyor. Aynı zamanda arsasını müteahhitte vererek sahip olacağı gayrimenkulleri hem satabiliyor hem de kiraya vererek düzenli bir gelir elde etme şansına da sahip oluyor.

Kat Karşılığı Hesaplama

 

Hesaplamanın detayları veya içeriği tamamen imar bölgesine göre değişkenlik gösteriyor. Tahmin edileceği üzere arsa değerli bir bölgede ise müteahhit tarafından daha fazla konut veya dükkan verilebiliyor. Her iki tarafın da lehine olacak tek önemli şeyi imar bakımından değerli bir bölgede olmasıdır. Kat karşılığı inşaat hesaplama yapılması tahmin edileceği üzere tam net bir açıklama ile anlatılamıyor.

Müteahhit yeni gelişmekte olan veya gelişmesini beklediği bir bölge üzerine inşa sürecine girecek olursa risk almış olacağının farkındadır. Bu da 100 birim üzerinden 25 ‘lere kadar düşebilmesi anlamına geliyor.

Kat Karşılığı Oranları

 

Hem müteahhit, hem de arsa sahibi oran olarak yüzde 50 şeklinde anlaşırlar. Ancak bu oranlar imar değerine göre farklılık gösterebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz